Klinisch psychologe professor Elke van Hoof (Vrije Universiteit Brussel) toont op basis van wetenschappelijk onderzoek aan dat een hoogsensitief iemand de kans loopt om elektrogevoeligheid te ontwikkelen (EHS). EHS dat in 1996 werd geïntroduceerd door de Amerikaanse psychologe dr. Elaine N. Aron. Zij kwam tot de conclusie dat hoogsensitiviteit (HSP) aangeboren en genetisch is.
HSP’ ers nemen meer subtiele signalen waar en verwerken informatie diepgaander dan niet-HSP’ ers.

Wat is HSP (High Sensitive Person)
HSP’ ers hebben een sterke empathie en pikken emoties van anderen snel op maar ook de digitale prikkels (de elektromagnetische velden-EMV) van alle draadloze schermen, masten en andere toepassingen die de laatste 10 jaren zo enorm zijn toegenomen.

Wat zijn EMV?
Elektro- magnetische velden (EMV’ s) of straling, zijn onzichtbare energiegebieden geproduceerd door o.a. Wifi. Wifi is draadloos internet verbinding waar je geen kabels in een apparaat moet stoppen om verbinding te maken. Veel mensen gebruiken ook de term WLAN wat staat voor ‘wireless local area network’. Een draadloos wifi netwerk is geschikt voor allerlei apparaten zoals;
-computers,
-laptops,
-mobiele telefoons en
-tablets.
Veel voorkomende bronnen van EMV zijn onder meer GSM masten tot elektronische apparaten en dat betekent dat we de hele dag en nacht, door elektromagnetische velden worden omringd. En hoewel er uitgebreid onderzoek is gedaan naar de mogelijke schade van deze velden, is er tot nu toe geen overtuigend wetenschappelijk bewijs dat wetenschappers zeker weten dat EMV veilig zijn.

Wat is EHS?
Elektrohypersensitiviteit (EHS) of stralingsgevoeligheid is het verschijnsel dat mensen last hebben van elektromagnetische velden (EMV) waarbij zij specifieke gezondheidsproblemen ontwikkelen.
Gezondheidsproblemen als:
-hoofdpijn,
-geheugen- en concentratiestoornissen,
-slaapproblemen,
-gejaagd of gestrest gevoel,
-hartkloppingen, hartritmestoornissen,
-chronische vermoeidheid,
-burn-out,
-duizeligheid,
-tinnitus/oorsuizingen,
-depressies,
-algehele malaise.

Elke van Hoof
De een zweert erbij dat EMV dit veroorzaakt terwijl een ander dit af doet als zweverige onzin. Professor Elke Van Hoof is als klinisch psycholoog gespecialiseerd in o.a. hoogsensitiviteit en waarschuwt om te luisteren naar ‘dat stemmetje’; ons zesde zintuig, onze intuïtie dat het ongrijpbaar en onverklaarbaar lijkt, maar het niet is. Want door langdurig verblijf op locaties met hoge niveaus van elektromagnetische straling, veroorzaakt dit namelijk bij mensen een stressreactie en kan er een overgevoeligheid ontwikkeld worden. Een overgevoeligheid voor elektromagnetische velden (EMV), zegt Elke van Hoof; een elektrohypersensitiviteit.

Hoogsensitiviteit of EHS
ElektroHyperSensitiviteit [EHS] geeft aan dat iemand gevoelig is voor deze onzichtbare elektromagnetische velden en daar klachten van krijgt of er ziek van wordt.
Onze Rijksoverheid zegt echter: “voor zover bekend zijn elektromagnetische velden níet gevaarlijk voor de gezondheid van mensen, maar wetenschappelijke organisaties doen nog onderzoek naar de effecten op de lange termijn en weten het niet zeker!

Moeilijk is het om te geloven; iets wat je niet hoort, niet ziet en niet ruikt.
Elektrische- en magnetische velden (EMV’ s) of ‘straling’ is: onzichtbaar, onhoorbaar en niet te ruiken. Op basis van de huidige wetenschappelijke kennis kunnen gezondheidsrisico’s (waaronder het risico op bepaalde soorten kanker) bij langdurig en veelvuldig gebruik van EMV’ den, dan ook niet uitgesloten worden, want we gebruiken tegenwoordig bijna continu de mobiele telefoons, draadloze laptops, tablets om te werken, te studeren en te ontspannen. En daardoor zijn we ook nagenoeg continu blootgesteld aan elektromagnetische straling van o.a. alle zendmasten, (het aantal zendmasten met 5G was in december 2024 8105, terwijl er in Nederland in totaal 15.747 zendmasten te vinden zijn, zegt het Antennebureau, de overheidsinstantie die elke maand een overzicht van zendmasten in Nederland publiceert), mobiele telefoons en alle andere draadloze toepassingen. Het betekent dat we zo goed de hele dag door met dit soort straling worden omringd. En hoewel er uitgebreid onderzoek is gedaan naar de mogelijke schade van elektromagnetische velden, er geen overtuigen verbanden is. Dat betekent dat wetenschappers niet zeker weten dat EMV volkomen veilig zijn en dat terwijl het hele land wel volstaat met gsm-masten.

De mate waarin en de manier waarop iemand reageert is afhankelijk van de frequentie en de veldsterkte. Als de velden sterk genoeg zijn, ontstaan er elektrische stroompjes die tintelingen of pijn kunnen veroorzaken, of neemt het lichaam de energie op waardoor het opwarmt. Een te sterke stijging van de lichaamstemperatuur kan leiden tot schadelijke gezondheidseffecten.

Wat is de oorzaak?
De elektromagnetische velden veroorzaken klachten en de gevoeligheid bouwt zich langzaam verder op in het lichaam. De biologische oorzaak waarom de één gevoeliger is dan de ander is nog niet bekend. Sommigen zijn er tijdig bij en kunnen hun dagelijks leven met de nodige maatregelen nog redelijk indelen. Anderen kunnen zich niet meer in de omgeving van mobieltjes en draadloze elektronica begeven, en leiden genoodzaakt een teruggetrokken bestaan.

De hersenen van HSP’ ers reageren anders en dat is aantoonbaar onder de FMRI-scan
Bij een MRI (Magnetic Resonance Imaging)-scan van de hersenen worden signalen opgewekt met behulp van een grote sterke magneet en radiogolven. Deze signalen worden vervolgens door een antenne opgevangen en door een computer verwerkt tot afbeeldingen. Elke van Hoofd legt uit; “wat we zien, is dat de bij hersenen van HSP’ er onder een fMRI-scan *meer gebieden oplichten dan die van de niet HSP’ ers. Dit noemen we diepgaande verwerking. HSP’ ers denken dus niet zoals niet-HSP’ ers, hun hersenen functioneren inderdaad anders. Zintuiglijke en emotionele prikkels komen harder en talrijker binnen en worden dan ook op een dieper, intenser niveau verwerkt.

* Functionele MRI (afgekort: fMRI, is een speciale MRI-techniek die wordt gebruikt in het moderne hersenonderzoek waarbij de activiteit van de hersenen door middel van een computer zichtbaar wordt gemaakt in een driedimensionaal beeld.

Klinisch psychologe professor Elke van Hoof (Vrije Universiteit Brussel) toont op basis van wetenschappelijk onderzoek aan dat een hoogsensitief iemand de kans loopt om elektrogevoeligheid te ontwikkelen (EHS). EHS dat in 1996 werd geïntroduceerd door de Amerikaanse psychologe dr. Elaine N. Aron. Zij kwam tot de conclusie dat hoogsensitiviteit (HSP) aangeboren en genetisch is.
Dat HSP’ ers meer subtiele signalen waarnemen en informatie diepgaander verwerken dan niet-HSP’ ers.

Wat heeft een HSP (High Sensitive Person)’ er anders
HSP’ ers hebben een sterke empathie en pikken emoties van anderen snel op maar ook de digitale prikkels (de elektromagnetische velden-EMV) van alle draadloze schermen, masten en andere toepassingen die de laatste 10 jaren zo enorm zijn toegenomen. De elektro- magnetische velden (EMV’ s) of straling. De onzichtbare energiegebieden geproduceerd door o.a. wifi. Wifi is een draadloze internet verbinding waarbij je geen kabels in een apparaat hoeft te stoppen om verbinding te maken met het internetnet. Veel mensen gebruiken ook de term WLAN wat staat voor ‘wireless local area network’. Een wifi netwerk is draadloos geschikt voor allerlei apparaten zoals;
-computers,
-laptops,
-mobiele telefoons en
-tablets.

De draadloze apparaten van tegenwoordig produceren EMV’ s, en dat betekent dat gebruikers de hele dag en nacht, door elektromagnetische velden worden omringd. En hoewel er uitgebreid onderzoek is gedaan naar de mogelijke schade van deze velden, is er tot nu toe geen overtuigend wetenschappelijk bewijs dat wetenschappers zeker weten dat EMV veilig zijn.

Onafhankelijke wetenschapers
De onafhankelijke wetenschappers (niet in dienst van een internetprovider als Odido, Vodafone/Ziggo of KPN) zeggen dat elektrohypersensitiviteit (EHS) of stralingsgevoeligheid het verschijnsel is dat mensen last hebben van de elektromagnetische velden (EMV) waarbij zij specifieke gezondheidsproblemen ontwikkelen als:
-hoofdpijn,
-geheugen- en concentratiestoornissen,
-slaapproblemen,
-gejaagd of gestrest gevoel,
-hartkloppingen, hartritmestoornissen,
-chronische vermoeidheid,
-burn-out,
-duizeligheid,
-tinnitus/oorsuizingen,
-algehele malaise.

Elke van Hoof
De een zweert bij draadloos gebruik terwijl een ander dit benoemd als levensgevaarlijk. Professor Elke Van Hoof, klinisch psycholoog en gespecialiseerd in o.a. hoogsensitiviteit waarschuwt dat langdurig verblijf op locaties met hoge niveaus van elektromagnetische straling, een stressreactie geeft en er een overgevoeligheid voor ontwikkeld kan worden. Een overgevoeligheid voor elektromagnetische velden (EMV).

Hoogsensitiviteit of EHS en Rijksoverheid
Hoogsensitiviteit ook wel ElektroHyperSensitiviteit [EHS]genoemd geeft aan dat iemand gevoelig is voor deze onzichtbare elektromagnetische velden en daar klachten van krijgt of er ziek van wordt.
Onze Rijksoverheid zegt echter: “voor zover bekend zijn elektromagnetische velden níet gevaarlijk voor de gezondheid van mensen”. Maar wetenschappelijke organisaties doen nog onderzoek naar de effecten op de lange termijn en……weten het niet zeker! Bekend is wel dat de hersenen van HSP’ ers anders reageren dan de hersen bij een niet-HSP’ er, en is aantoonbaar door een fMRI-scan;

Bij een MRI (magnetic resonance imaging) –scan worden signalen in het lichaam opgewekt met behulp van een grote sterke magneet en radiogolven. Deze signalen worden vervolgens door een antenne opgevangen en door een computer verwerkt tot afbeeldingen. Elke van Hoofd legt uit; “wat we zien, is dat de bij hersenen van HSP’ er onder fMRI-scan meer gebieden oplichten dan die van de niet HSP’ ers. Dit noemen we diepgaande verwerking. HSP’ ers denken dus niet zoals niet-HSP’ ers, hun hersenen functioneren inderdaad anders. Zintuiglijke en emotionele prikkels komen harder en talrijker binnen en worden dan ook op een dieper, intenser niveau verwerkt.

De mate waarin en de manier waarop iemand reageert is afhankelijk van de frequentie* en de veldsterkte*. Als de velden sterk genoeg zijn, ontstaan er elektrische stroompjes die tintelingen of pijn kunnen veroorzaken, of neemt het lichaam de energie op waardoor het opwarmt. Een te sterke stijging van de lichaamstemperatuur kan leiden tot schadelijke gezondheidseffecten.
*De frequentie 5G is:
700 megahertz Landelijke dekking met voldoende capaciteit. Enkele honderden meters tot enkele kilometers.
3,5 gigahertz Hogere capaciteit op lokaal niveau (bijv.in stedelijke omgeving). Geschikt voor veel bedrijfs- en consumenten toepassingen. Tientallen meters tot paar honderd meters.
26 gigahertz Zeer hoge capaciteit op micro niveau (bedrijven, woningen en directe omgeving op straat. Enkele meters.

*De veldsterkte van het elektromagnetisch veld op een bepaalde plek wordt uitgedrukt in watt per vierkante meter (W/m²). Bij de 5G-metingen gaat het om de veldsterkte van het 5G-signaal in de bundel tijdens de zogenaamde traffic mode. Dit is wanneer een vaste smalle bundel op de gebruiker gericht is tijdens de dataoverdracht, bijvoorbeeld als iemand in de bundel een YouTube-filmpje kijkt. Daarnaast is er gemeten tijdens de broadcast mode. De broadcast mode houdt in dat een bredere antennebundel op zoek is naar gebruikers.

Hoeveel mensen hebben er last van?
Volgens een recente schatting is 3% van de Europese bevolking (tussen 19 en 81 jaar) gevoelig voor de elektromagnetische velden. Verwacht wordt dat het aantal elektrogevoeligen in de toekomst fors kan oplopen wanneer de stralingsbelasting niet wordt teruggedrongen.

Bronnen
https://www.energie-ik.nl/mijn-blog/2381797_de-7-soorten-prikkels-en-hoe-je-als-hsp-overprikkeling-kunt-voorkomen
https://stralingsleed.nl/blog/van-een-high-sensitive-person-hsp-er-naar-een-electrogevoelig-persoon-ehs-er/
https://www.psychologie.nl/artikel/intuitie-volg-je-gevoel/
https://www.elektrogevoeligheid.nl/
https://mednl.net/wat-is-emv en foto