
Grote telecomproviders (zoals KPN, Odido en Vodafone) moeten zich houden aan het Nationaal Antennebeleid van het Antennebureu. Dat zegt dat antennes die korter zijn dan 5 meter en op een bestaand gebouw staan, zonder vergunning geplaatst mogen worden. Voor masten, hoger dan 5 meter, of plaatsing op monumenten en in beschermde stadsgezichten is altijd een omgevingsvergunning van de gemeente nodig.
Zendmasten illegaal geplaatst
In Zutphen staat een mast voor 2G en 4G op het dak van het voormalige KPN- pand dat in 2023 werd voorzien van extra apparatuur voor 5G….. zónder dat er een vergunning voor was aangevraagd! De mast staat ook nog eens in een beschermd stadsgebied, waarvan de omliggende panden vaak eeuwen oud zijn en bestaan uit veel brandbaar hout en bovendien is het pand waar de zendmast op staat een monument. Sommige woningen zitten op nog geen 20 meter afstand van deze zendmast.
Nu hebben we gezien dat op 6 maart 2025 bij een grote brand in Arnhem het historische centrum werd getroffen. Huizen en bedrijven gingen verloren, mensen raakten alles kwijt en hulpdiensten werkten de hele nacht door.Ook in Zutphen lijkt er van alles mis te zijn qua brandveiligheid. De brandweerwagen kan niet bij het dak waarop de zendmast staat. Ook is het immer gesloten toegangshek te klein om een bluswagen erdoor te laten en op het dak van het voormalige KPN-gebouw, ligt het vol met stapels stroomdraden en ook een hele lading andere apparaten. Normaal gesproken overlegt een provider met de gemeente en zoeken zij samen naar een geschikte locatie. Dat is hier niet gebeurd. De omliggende huizen moesten (tegen hoge kosten voor de eigenaar) wél voorzieningen aanbrengen voor de brandveiligheid.
Maar blootstelling aan de elektromagnetische velden van GSM-masten zijn toch veilig zolang ze de wettelijke limieten niet overschrijden, zegt onze regering.
Velden met hoge frequenties, zoals die van zendmasten voor mobiele telefonie en data, kunnen volgens het RIVM het lichaam of delen daarvan, overmatig opwarmen als ze sterk genoeg zijn en kunnen zo schade veroorzaken aan weefsels en organen. Het kan volgens de Nederlandse overheid dan ook een thermisch effect (een lichte opwarming) geven waar dan ook normen voor zijn gemaakt. Maar deze normen zijn een gemiddelde en we weten dat de gemiddelde mens niet bestaat. Wanneer we normen baseren op het exacte gemiddelde, creëren we een product of omgeving waar mensen buiten kunnen vallen. Wat nu ook gebeurd. Want sommige mensen ervaren gezondheidsklachten als zij in de buurt komen van bronnen die elektromagnetische velden produceren ondanks de normen. Dit wordt elektrogevoeligheid (EHS) genoemd.
Optredende effecten
Want bij sterke velden kunnen bij de EHS’ er op den duur:
-de hersengolven veranderen;
-de activiteit van de enzymen veranderen;
-een verzwakt immuunsysteem geven:
-DNA-breuken geven;
-hartklachten;
-een lekkende hersenbloedbarrière;
-en een vermindering in de elektrische lading van zenuw- en spiercellen (met krampen tot gevolg).
Er zijn zendmasten in Nederland illegaal geplaatst.
Dat blijkt uit onderzoek van de belangenorganisatie Stop5GNL. Masten in grondwaterbeschermingsgebieden en waterwingebieden blijken illegaal geplaatst te zijn. Volgens een woordvoerder van de onderzoeksgroep lappen KPN, Odido (voorheen T-Mobile) en Vodafone, de milieurichtlijnen aan hun laars, en waterleidingbedrijven knijpen een oogje toe. “Er is zo sprake van structurele milieudelicten.”
Illegale GSM masten.
Een illegaal geplaatste zendmast is een mast die zonder de verplichte omgevingsvergunning óf toestemming van de eigenaar van de grond óf gebouw is geplaatst.
Bekende voorbeelden in Nederland met geen vergunning zijn;
-Spannenburg (Friesland): In 2021 plaatste T-Mobile (nu Odido) een nieuwe zendmast bij een busstation. Na een melding van een lokale vereniging bleek dat de provider dacht geen vergunning nodig te hebben. De gemeente weigerde de achteraf ingediende vergunningsaanvraag, waarna de mast verwijderd moest worden, o.a. in:
-Zutphen (zie ook bij zendmasten illegaal geplaatst): In 2025 ontstond er ophef over een zonder vergunning geplaatste 5G-mast van KPN op een monumentaal pand in een beschermd stadsgezicht. De gemeente probeerde deze achteraf via een legalisatievergunning goed te keuren, waartegen omwonenden bezwaar maakten.
-Nijkerk: In 2019 werd aan de Arkerpoort een illegale GSM-mast geplaatst op een terrein. De gemeente eiste destijds een snelle en volledige verwijdering van het bouwwerk.
De straling meten
Sinds de jaren 80 neemt in onze maatschappij de stralingsbelasting hand over hand toe. Dit komt door de sterk toegenomen draadloze communicatie maar ook tal van andere stralingsbronnen. De brancheorganisatie VEMES* meet de stralingsbelasting in woningen, kantoren en in de openbare ruimtes.
*VEMES staat voor ‘Vereniging van Meetspecialisten van Elektromagnetische Straling’. Ze zijn een brancheorganisatie van EMV-meetspecialisten in Nederland.
11 november 2025
Illegaal of niet, lichamelijke klachten van de straling komen voor.
Het fenomeen waarbij mensen moeten verhuizen vanwege een GSM-mast of 5G-antenne in bijv. de plaatselijke kerktoren* komt in Nederland en België vaak voor en is geworteld in een mix van gezondheidszorgen, esthetische bezwaren en juridische machteloosheid.
*Kerktorens zijn voor telecomproviders ideale strategische locaties, omdat ze hoog zijn en vaak midden in een dorps- of woonkern staan. Ook hebben kerkbesturen de opbrengsten van de masten vaak hard nodig voor het kostbare onderhoud van het monument. Zo ook in Zieuwent (GLD). De financiering van het onderhoud van de Sint-Werenfriduskerk in Zieuwent via telecombedrijven verloopt via de verhuur van de kerktoren als antenne-opstelpunt. Omdat de toren van deze monumentale kerk maar liefst 75 meter hoog is, fungeert het gebouw al sinds circa 2004 als een strategische locatie voor mobiele netwerkantennes (zoals die van KPN).
BRONNEN:
https://www.facebook.com/groups/1416108341873151/posts/3477693095714655/
https://www.destentor.nl/zutphen/joseph-verhuisde-al-eens-vanwege-een-zendmast-nu-hangt-er-5g-boven-zijn-nieuwe-huis~a5117914/?referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
https://vemes.nl/
https://www.omropfryslan.nl/nl/nieuws/1033652/illegale-zendmast-spannenburg-moet-weg-vergunning-is-geweigerd
https://stralingsleed.nl/blog/ziek-worden-door-de-kerktoren-2/
Reacties door Ria Luttikhold